A süngomba egy fehér, gömb alakú gomba különleges, hosszú tüskékkel, amelyet Ázsiában élelmiszerként is fogyasztanak, de emellett étrend-kiegészítők formájában is találkozhatunk vele. Kutatások szerint számos jótékony hatássa lehet, de pontosan mire is jó a süngomba?
Mi az oroszlánysörény-gomba?
A közönséges süngomba (hericium erinaceus), vagy más néven oroszlánysörény-gomba egy nagy, hosszú tövisekkel rendelkező, ritka parazita gombafajta, amely külsőre az oroszlán sörényére hasonlít, míg másokat egy sündisznó tüskéire emlékeztethet. Magas páratartalomban, idős lombhullató fák elhalt fáin fejlődik, a mi szélességi körünkön azonban ritkán fordul elő.
Ázsiában azonban a süngombákat kulináris és gyógyászati célokra egyaránt használják, íze a tenger gyümölcseire, valamint a citrusfélékre és a kókuszra emlékeztet. A hagyományos kínai orvoslásban már évezredek óta használják gyógygombaként. Kivonatát világszerte étrend-kiegészítő formájában is árulják.
A közönséges süngomba összetevői
A süngomba bővelkedik
- fehérjékben,
- poliszacharidokban,
- B-vitaminokban, illetve
- D-vitaminban.
Emellett olyan ásványi anyagokat és nyomelemeket tartalmaz, mint
- a kalcium,
- a kálium,
- a vas,
- a szelén,
- a germánium,
- a réz és
- a cink.
A süngomba hatása a legújabb kutatások tükrében
A süngomba hatása elsősorban a benne található béta-glükán poliszacharidok miatt számos kutatás alapját képzi, mivel tudományosan ismert, hogy a poliszacharidok több területen jótékony hatást gyakorolhatnak a szervezet egészségére.
Vizsgálják például, hogy az oroszlánsörény-gomba fokozhatja-e a kognitív funkciókat, de fontos megjegyezni, hogy a meglévő kutatások főként állatokon zajlanak. Bizonyos kutatások arra keresik a választ, hogy a süngomba alkalmas lehet-e a kognitív egészség romlását okozó betegségek, például a Parkinson-kór, illetve az Alzheimer-kór esetén.
Bár a jelenlegi kutatások ígéretesek, az oroszlánsörény-gomba gyakorlati egészségügyi alkalmazásához további emberi vizsgálatokra van szükség.
Süngomba hatásai az idegrendszerre
A süngomba idegnövekedési faktort (NGF) indukáló aktivitása is a tudományos vizsgálatok homlokterébe került, mivel az NGF-nek fontos szerepe van a központi- és perifériás idegrendszer fejlődésében, illetve ennek egészséges működésében, regenerációjában. Az állatkísérletek arra is keresték a választ, hogy az oroszlánsörény-gomba kivonata hatással lehet-e a szorongás és a depresszió tüneteire.
Az étrend-kiegészítő készítmények nem helyettesítik az egészséges életmódot és a vegyes, kiegyensúlyozott étrendet.
Süngomba vélemények: biztonság és mellékhatások
A legtöbb süngombával kapcsolatos kutatást állatokon végezték, de úgy tűnik, hogy a gomba mérsékelt mennyiségben történő fogyasztása biztonságos. Az állatkísérletek során még a nagy dózisok sem okoztak káros hatásokat a rágcsálókban. Aki azonban allergiás vagy érzékeny a gombákra, annak kerülnie kell ezeket a termékeket, mivel náluk légzési nehézségek, illetve bőrkiütések léphetnek fel.
Terhesség és a szoptatás alatt alkalmazása nem javasolt, mivel nincs kutatás, amely ezeket az állapotokat vizsgálná a süngomba fogyasztásának tükrében. Így a kismama és a baba biztonságának érdekében ebben az időszakban kerüljük a fogyasztását!
A süngomba ára és kivonata
Hajdanán a süngombát a vadonból gyűjtötték, ma már viszont termeszthető ellenőrzött környezetben, ahol ügyelnek a minőségi körülményekre. Bár nem a legdrágább elérhető gombafajta, de mivel ritkának számít, az átlag gombáknál többe kerül.
Fontos tudni, hogy a poliszacharid-mennyiség szempontjából az őrlemény helyett érdemesebb süngomba-kivonatot tartalmazó terméket választani, mivel ezek koncentrált hatóanyag-tartalommal bírnak, akárcsak az általunk forgalmazott süngomba kapszulák. Ha kipróbálnál más prémium minőségű készítményt is, nézz körül a webshopunkban egyéb étrend-kiegészítőkért!